niedziela, 18 lipca 2010

O daremności rodzimowierstwa

Krótko. Przeciwko sensowności restytucji słowiańskich wierzeń przedchrześcijańskich przemawiają:

- niezwykle skąpe źródła i chybione próby ich interpretacji i interpolacji, jak np. zupełna porażka w postaci książki Artura Kowalika "Kosmologia dawnych Słowian"
- radykalnie spekulatywny, nienaukowy charakter wszelkich tych prób
- niemożliwość wczucia się w autentyczny charakter tych wierzeń przez współczesnych obywateli polskich (z których większość nie jest nawet potomkami Słowian biologicznie, a żaden nie jest potomkiem kulturowym)
- a więc również oznacza to spekulatywny, czyli WYDUMANY charakter uczestnictwa w zrekonstruowanych "pogańskich obrzędach" - będących bardziej teatrem niż autentycznie duchowym przeżyciem
- kalekie zaplecze ideologiczne (bajanie o "narodzie" i tego typu kolektywistycznych bzdurach), niebezpiecznie ocierające się o antyracjonalny i antycywilizacyjny bagaż skompromitowanych idei
- pomijając filozofię kulturalizmu Stachniuka, współczesne ruchy pogańskie w Polsce są antypostępowe w sensie - wynoszą na piedestał "naturę" i akcentują służebny, podległy jej charakter ludzkiej egzystencji, a więc są sprzeczne z duchem kapitalizmu
- pogaństwo logicznie prowadzi do narodowego-socjalizmu bądź komunizmu
- sfery nadnaturalnej NIE MA, więc jak słyszę o potrzebie wiary w istnienie Peruna i duchów przodków, to wychodzę
- najlepiej uczcić pamięć o przodkach, budując w Polsce kapitalizm i dobrobyt, a nie zostawiając chleb w lesie

7 komentarzy:

 1. Fakt skasowania przez Pana mojego komentarza, dużo mówi. Prawda kole w oczy. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. nie pamiętam bym coś kasował, proszę o powtórkę, ale kulturalną i na poziomie.

  OdpowiedzUsuń
 3. > jak słyszę o potrzebie wiary w istnienie Peruna i duchów przodków, to wychodzę...

  Pewnie się wszyscy b. zmartwią... ;]

  OdpowiedzUsuń
 4. i że tak nieśmiało jeszcze zapytam...

  > Polacy nie są Słowianami ani kulturowo, ani biologicznie

  ...a Kel Thuz kulturowo i biologicznie to kim jest? Czyżby ktoś odkrył swoje prawdziwe korzenie? ;]

  OdpowiedzUsuń
 5. Kulturowo jestem CZŁOWIEKIEM ZACHODU, a biologicznie ARJEM kultury ceramiki sznurowej. Niewielu może się poszczycić tak unikalnym pochodzeniem. Do pługa!

  OdpowiedzUsuń
 6. Możesz wyjaśnić dlaczego pogaństwo logicznie prowadzi do ns i komunizmu? Może bolszewików z Zadrugi tak, ale zmarłemu niedawno znanemu poganinowi i wolnorynkowcowi z Kielc jak i mi właśnie pogaństwo kojarzy się z kapitalizmem, a chrześcijaństwo z kolektywizmem. Bo dla mnie pogaństwo to po prostu styl życia.

  OdpowiedzUsuń
 7. Nieważne, z czym się kojarzy, tylko czym jest, na jakiej aksjologii bazuje, jaką wypracowało antropologię i wizję człowieka.
  Na pewno pogaństwo rozumiane przez Stachniuka ma więcej wspólnego z dynamicznym chrześcijaństwem, które zbudowało cywilizację zachodnią, niż współczesne eko-neopogaństwo - będące bliżej wspakultury, niż to można było sobie wyobrazić w czasach działalności Zadrugi.

  OdpowiedzUsuń